Через підрив ворогом греблі Каховської ГЕС 6 червня 2023 року від затоплення постраждала значна частина Херсонщини. Вже в перші дні з часу масштабної катастрофи ГО «Місто Сили» мобілізувало всі можливі ресурси для допомоги потерпілим. У нашому Херсонському штабі 24/7 кипіла робота: волонтери видавали гуманітарну допомогу людям, чиї оселі затопило. Херсонщину в тяжкий момент підтримали вся Україна і світ. З різних регіонів і за кордону люди надсилали речі і продукти для тих, хто опинився у біді. Зокрема, волонтери «Міста Сили» отримали, розподілили та видали понад 140 тонн допомоги. Паралельно з гуманітарною місією ми запустили проєкт з ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС у Херсонській громаді. Завдяки міжнародним партнерам – Lifting Hands International «Місто Сили» організувало роботу мобільних бригад.
У Херсоні через підрив греблі Каховської ГЕС виявилися затопленими маже 2500 будівель, зокрема, 400 багатоквартирних будинків, майже 1500 приватних господарств, 300 споруд соціальної, критичної інфраструктури, тощо. Обʼєм води в цих приміщеннях після сходження паводку в середньому становив: 2000 куб.м. на багатоквартирний будинок та на обʼєкт соціальної, критичної інфраструктури, 500 куб.м. води – на приватний будинок. Не секрет, що у забруднених водах – більша частина таблиці Мендедєєва та різних хімічних сполук, що становять величезну небезпеку для навколишнього середовища. Такі води недопустимо перекачувати насосами на прибудинкову територію, тим більше – у Дніпро! Фосфати, сульфіди, жири рослинного та тваринного походження та інші небезпечні речовини (результат життєдіяльності людини) завдають непоправної шкоди природі і населенню. До того ж вода у підвалах руйнує та знищує будівлі. Тому діяти треба було негайно!
ГО «Місто Сили» оперативно залучила 5 одиниць асенізаційної техніки, щоб не допустити сумних наслідків. Щодня відкачувалися нечистоти із подвір’їв, будинків жителів громади, а також із об’єктів соціальної інфраструктури. Також вдалося ліквідувати підтоплення на одній із міських площ, яка стояла у воді декілька тижнів. Вся брудна вода, за погодженням з місцевою владою та завдяки співробітництву з Херсонським водоканалом вивозилася у міські очисні споруди. Вже у перші тижні реалізації проєкту до ініціативи «Міста Сили» долучилася Туристична команда ХерсОN (Центр Живої Історії «Олешшя»).
Там, де вже не було води, мобільні бригади взялися осушувати і дезінфікувати приміщення. До цього багато херсонців і гадки не мали про існування такого оснащення, як теплові дизельні гармати чи генератор холодного туману. А от мобільні бригади на повну використовували в роботі обладнання придбане за кошти благодійників. Не мотопомпами єдиними, як-то кажуть. Найважче ж було попереду. Це очищення підвалів багатоповерхівок та приватних будинків від мотлоху, на який перетворилися речі домашнього вжитку і до цього придатне для користування майно.
-Ніхто з нас ніколи до цього не бачив скільки сміття. Виносили зігнилі дивани і крісла, зіпсовані книжки, був навіть холодильник, який ми знімали з даху приватного будинку – так високо дістала вода… Люди, якщо чесно, спочатку дивувалися: як це, безкоштовно, що, правда, нічого не треба платити за таку важку і оперативну роботу? Частина з господарів ставали пліч-о-пліч із нами, побачивши, як треба. До речі, один молодий чоловік, після того, як його будинок привели до ладу, просто взяв і приєднався до нашої мобільної бригади. Оце я розумію – надихнули», – розповів тоді старший однієї з мобільних бригад Євген Воргуля.
Але одна справа відкачувати воду, виносити і вивозити сміття, навіть мити килими, інша – розбирати капітальні будівлі. На жаль, частина житлового фонду через затоплення вже не підлягає відновленню. Тут вихід єдиний – по камінчику, по балці розбирати, як той іржавий конструктор. І з цим мобільні бригади ГО впоралися.
-Одна молода жінка до нас звернулася: зробіть щось із хатою, бо впаде, та ще когось скалічить. Виїхали на місце, дійсно – випадок безнадійний. Стали розбирати. Все розбили за декілька днів. Принаймні тепер є чиста ділянка. Закінчиться війна, можна вже й нову оселю будувати. Та й ніякий мотлох не гниє, ми все вивезли, – розповідає очільник мобільних бригад ГО «Місто Сили» Дмитро Воронов.
Наразі ГО «Місто Сили» виконало свої зобов’язання за проєктами підтримки міжнародних партнерів Lifting Hands International, Міністерства закордонних справ Данії, у партнерстві з Данською радою у справах біженців. Майже за три місяці вдалося досягнути колосальних результатів:
-відкачано: 45 272 метрів кубічних бруду,
-кількість об’єктів відкачування: 2077,
-охоплено 8375 осіб,
-очищено завалів, мулу, вивезено сміття: 1442,48 тонн.
У червні ГО «Місто Сили» звернулося до Інституту мікробіології і вірусології імені Заболотного та біологічний факультет КНУ для проведення вірусологічного та бактеріологічного дослідження житлових об’єктів, ґрунту. Відібрано та відправлено зразки. Результати ми вже отримали. Адже проєкт, започаткований ГО, має на меті збереження екологічної безпеки у Херсонській громаді, яка постраждала від підриву Каховської ГЕС.
А тепер запитайте: де ще є подібні ініціативи? Відповідь: ніде. Ми просто рятували наш Херсон, бо він у нас один!