Громадська організація Місто Сили, NGO MISTO SYLY, NGO The City of Power

Вижити і відновитися: як родина фермерів з Херсонщини бореться з наслідками окупації

Вбивство однієї людини – трагедія, вбивство мільйонів – статистика. Те ж саме стосується і наших домівок. Фермерам з Херсонщини Євгену і Тетяні дісталося від російської навали більш, ніж сповна – окупація, грабування, знущання і коли здавалося, найгірше позаду, – обійстя згоріло від прильоту російського мінометного снаряду з лівого берегу Дніпра.

Історія Євгена і Тетяни потрапила до нас в рамках підготовки проєкту з Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ. Сім’я живе на хуторі поруч із селом Крутий Яр, Чорнобаївської громади Білозерського району Херсонської області.

Хутір – це невелике фермерське поселення в кількох кілометрах від села на кілька сотень людей, де все хазяйство здійснюється однією сім’єю. Саме такий хутір на надцять гектарів землі і належить родині Євгена. Хутір Євген успадкував від свого батька, підхопив з дружиною стареньку маму, все господарство і почали розвивати і виробництво молочних продуктів, включаючи крафтове сироваріння, і городництво. Мріяли про свій магазин молочної продукції, крафтове пивоваріння.  Фермерство – це дуже важка праця, але сім’я любила свою ферму і тому та важка праця не була для Євгена і Тетяни виснажливою.

Коли Євген розказував, що витворяли російські загарбники у них під час окупації, я ципенів від жаху, розуміючи, як пощастило моїй сім’ї, що ми встигли виїхати з Херсону саме в ніч перед окупацією. Росіяни просто приїздили на ферму і брали все, що залишилось від попередніх «візитів», тобто розграбували повністю. Ще в перший «наїзд» побачили стареньку «Таврію» і сказали, що машину забирають. Коли Євген спробував протестувати, росіяни зареготали, жбурнули його на землю і сказали, що вони або його вб’ють і заберуть машину, або він сам віддасть. Тобто, вибору не було. Обшукали його хату, вкрали всі гроші, які знайшли. Забрали все найменшої цінності. Вкрали або заради розваги вбили корів і кіз зі стада Євгена. Приїздили. Знущались. Наприклад, любили класти обличчям в землю і стріляти прямо перед головою. Забирали все, що хотіли. 16 місяців родина жила абсолютно без електроенергії. В них не було ні палива, ні генератора. Після деокупації допомогли з генератором, але не було грошей на паливо, добре, що односельчани підтримували, як могли. Тобто, всі херсонці в окупації фактично виживали тільки дякуючи тому, що один одного підтримували і допомагали просто хто чим може. До речі, зв’язку теж не було і коли відбулася деокупація, хуторяни навіть не в перший день про це дізналися…

Сім’я  почала відновлювати своє господарство, але цього року, одразу після жнив, прилетів ще один «привіт» від «братнього» народу – мінометний снаряд. Поле загорілося, вогонь перекинувся на хутір і майже весь хутір згорів. Згорів будинок, всі будівлі біля. Згоріли всі запаси пшениці, яку вони зібрали, разом зі складом. Було знищено більше 200 тюків соломи, заготовлені на зиму.  Добре, що хоч самі врятувалися і худобу встигли вивести з вогню. Зараз родина живе в металевому будівельному вагончику…

Це тільки одна з історій жаху цієї війни. Щоб ви розуміли, за даними Херсонської обласної військової адміністрації (ХОВА), станом на станом на жовтень 2024 року в Херсонській області пошкоджено понад 30 000 осель і кількість пошкоджень зростає.

Дякуючи спільному проєкту ГО «Місто сили» та Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ «Юридична допомога цивільному населенню» ми можемо допомогти Євгену, і таким як Євген, зареєструвати задані їм збитки в Державному міжнародному реєстрі збитків. Відновити всі втрачені документи (у Євгена вони згоріли разом із хатою), також ми плануємо їм допомогти з реєстрацією фермерського господарства в реєстрі і допомогти їм отримати грант від держави або від міжнародних донорів на розвиток їх фермерського господарства.

Весь спектр юридичних проблем людей на території Херсонської області, всі втрати, що виникли в результаті повномасштабного вторгнення і окупації, особливо внесення претензій українців до державного та міжнародного реєстрів збитків – це і є ключовим фокусом цього проєкту. Можу лише додати, що міжнародний компенсаційний механізм, який на сьогоднішній день відкритий для українців, має наповнюватись не лише для того, щоб українці отримали компенсації, а ще й для того, щоб посилювати правові механізми впливу на країну-агресора.

Міжнародний дипломатичний, юридичний, фінансовий та економічний фронт протистояння тероризму світового масштабу спрямований на відновлення справедливості для мільйонів людей цивілізованими методами. Наповнюючи Міжнародний реєстр збитків нашими претензіями, ми тим самим даємо підстави для удосконалення процедур міжнародного компенсаційного механізму і посилення економічного тиску на країну, через яку в Україні зараз такі руйнації і такі страждання у великої кількості людей. Над проєктом з боку ГО працює більше 20 працівників та волонтерів, включаючи досвідчених професіоналів в міжнародній юриспруденції.

Якщо ваша родина на Херсонщині понесла збитки від нападу росіян і потребує правової допомоги, – будь ласка, звертайтесь в ГО «Місто сили», ми зробимо все можливе, щоб допомогти. 

Наші  юристи допоможуть задокументувати факти пошкодження/знищення майна, зафіксувати у Державному та міжнародних реєстрах збитки, а також проконсультують щодо питань:

– Що робити у разі пошкодження майна внаслідок бойових дій?

– Як отримати компенсацію за зруйноване чи пошкоджене житло?

– Як оформити право власності на житло чи земельну ділянку?

– Що робити, якщо втрачені документи на нерухомість?

– Як вирішити спір щодо меж земельної ділянки із сусідом?

– Які кроки потрібні для оформлення спадщини на нерухомість?

– Які права мають співвласники багатоквартирного будинку?

– Як отримати аліменти на дитину?

– Як оформити опікунство або усиновлення дитини?

– Як захистити права дитини у разі розлучення батьків?

– Як скласти заяву або скаргу до органів влади?

– Що потрібно для виїзду дитини закордон?

Цей перелік питань не є вичерпним, звертайтесь і наші досвідчені юристи вам допоможуть.

Реєстрація на безкоштовну участь у програмі допомоги:

Телефонуйте: +38-095-216-46-11 (Понеділок – П’ятниця з 09:00 до 18:00, можливі перебої з роботою через проблеми із електропостачанням)

Телеграм бот (Понеділок – П’ятниця з 09:00 до 18:00) https://t.me/ms_pravova_bot

Сторінка проєкту www.mistosyly.org/pravova

Електронна скринька: [email protected]

Що ж до Євгена і Тетяни, попри всі негаразди, ці люди залишаються на рідній землі і борються за її відновлення. І це всього лише одна з багатьох історій людей, які сьогодні потребують не лише правової допомоги, а й нашої підтримки та розуміння. Якщо хтось із читачів захоче допомогти цій родині з відновленням іх сімейного проєкту зі штучним заплідненням або з відновленням життя їх ферми, можете звернутись до мене і ми допоможемо їм разом!

Євген ГІЛІН, голова Громадської організації, адвокат-медіатор.

Прокрутка до верху