З вересня 2024 року Громадська організація «Місто Сили» надає безкоштовні юридичні консультації за проєктом «Право на відновлення: вирішення правових викликів мешканців прифронтових територій Херсонської області, повернутих під контроль України». Він реалізується в межах мультидонорського проєкту «Посилення потенціалу спільнот на півдні та сході України через місцеві ініціативи (EMPOWER)»фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) спільно з Генеральним Директоратом Європейської Комісії з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги та реалізується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) ГмбХ.
За цей час висококваліфіковані юристи проконсультували сотні людей з низки питань. І продовжують це робити. В основному звернення стосуються компенсації за майно, втрачене або пошкоджене через війну. Також актуальні питання про нюанси оформлення спадщини на прифронтових територіях, пенсійне забезпечення, захист дітей.
-Гуманітарна допомога, яку зараз мешканці Херсону вимушено отримують від гуманітарних організацій, вона справді є базовою, тому що вона дає можливість людям прожити, не вмерти від голоду, холоду і спраги. А юридична допомога, – це підтримка наступного рівня, коли людина має вільний ресурс подумати про майбутнє. Тому, що зареєструвати зараз свої збитки в Міжнародному реєстрі збитків – це для кожного мешканця Херсонщини можливість отримати компенсацію за завдані збитки від війни, за спричинену моральну шкоду, матеріальну шкоду, за завдані збитки майну. І так само – відновити свої документи на майно чи оформити соціальний статус і мати можливість розпорядитись майном чи отримувати додаткову підтримку відповідно соціальному статусу. А також – це можливість для ОСББ відновити свої правоустановлюючі документи і впорядкувати договори про реструктуризацію комунальної заборгованості, про реєстрацію знову ж таки збитків, завданих загальним площам будинків, чи кооперативів, чи Херсонської області. І добре, що є така можливість отримати допомогу безоплатно, – говорить голова Громадської організації «Місто Сили», адвокат, кандидат юридичних наук Євген Гілін.
Ми підібрали декілька історій людей, які звернулися по юридичну допомогу до ГО «Місто Сили» і оперативно її тримали.
Була розгублена і не знала, з чого починати
Будинок з квартирою Аліни розташований у «червоній зоні» Херсона. Він вже чотири рази потерпав від «прильотів». Останній був буквально 2 січня. Через загрозу життю Аліна виїхала до іншого регіону, але за рідним містом і районом уважно стежить. Вона прагне задокументувати стан свого житла після обстрілів – з метою отримання компенсації, зокрема й, у подальшому за рахунок російських репарації. Наша героїня зізнається: була розгублена й не знала, з чого починати. А допомогли їй в ГО «Місто Сили», де з вересня реалізовується проєкт правової допомоги жителів Херсонщини, які постраждали внаслідок війни.
-Mене юристка зорієнтувала, надала перелік документів, які потрібні. Детально пояснила, звідки починати цей шлях, куди я можу звернутися. Тобто, я отримала повну консультацію. І немає вже такої розгубленості, бо є покрокова інструкція, що треба робити, – розповіла Аліна.
Пережила втрату рідної людини в окупації
В Олени на окупованій території Херсонщини загинув батько. У серпні був «приліт». Тато не виїхав, бо доглядав за 82-річним дідусем, який категорично відмовився залишати рідне містечко. Доньці на підконтрольній території України необхідно було офіційно встановити факт смерті батька. Спочатку жінка звернулася до поліції, потім інформацію передали в СБУ. Там відкрили кримінальне провадження по факту смерті. Олена отримала витяг із ЄРДР і вже з ним звернулася до юриста проєкту, який реалізовує ГО «Місто Сили» спільно з міжнародними партнерами.
– Фахівець, здається, Дмитро, мені дуже допоміг. По-перше, вислухав. По-друге, склав позовну заяву до суду. Результат – через суд визнали факт смерті мого батька. Далі хочу спробувати вступити у право спадщини на майно, що залишається на окупованій території. Це вже буде робота з нотаріусом. Алгоритм складний, але спробую його пройти. Вдячна юристу проєкту за оперативну та фахову допомогу, – говорить Олена.
Шукає справедливості, тому звернулася до юристів
Світлана в розлученні і сама виховує 5-річного сина. Живуть у прифронтовому Херсоні. Батько хлопчика аліменти не сплачує і це робить за нього держава. Жінка отримує їх через соцслужбу. Нещодавно вона намагалася оформити допомогу як для малозабезпеченої сім’ї, але у соцслужбі їй відмовили, мовляв, не має права. Зазначили, що дохід родини не дозволяє отримувати таку допомогу. Але ж доходи в родині невеликі, це і є тільки оті аліменти. Жінка звернулася до юристів ГО «Місто Сили», адже не знала, як їй бути. Фахівець склав для Світлана дві заяви. А саме скаргу керівнику управління праці та соцзахисту населення Корабельної райради м. Херсон та заяву до Міністерства соціальної політики України з вимогою скасувати рішення про відмову у соцдопомозі даній родині.
-Юристка дуже уважно зі мною спілкувався, все розпитав. Потім склав дві заяви, я вже їх відправила поштою у необхідні інстанції. Чекатиму на відповіді. Думаю, я ще на цю «гарячу лінію» за роз’ясненнями. Це дуже добре, що є такий проєкт, – розповіла Світлана.
Потрібна була відповідь і вона є
Лариса з Херсона говорить, що досі під враженнями після спілкування з юристом проєкту, який реалізовує ГО «Місто Сили», спільно з міжнародними партнерами. ЇЇ питання стосується спадщини.
-Я спадкоємиця по мамі. Треба було переоформити частину квартири та дачну ділянку. Все приватизоване, акти є. Коли я звернулася в нотаріальну контору в Херсоні, мені сказали, що потрібен техпаспорт на квартиру. Будинок 1980 року побудови, у 2010 році його купили ми, чотири власника. Техпаспорта у вічі ніхто не бачив. Ви ж розумієте, в Херсоні, який на лінії фронту, зараз дуже складно зробити такі документи. Плюс – це дуже дорого. Я звернулася до юриста «Міста Сили», він подивився всі документи, вивчив ситуацію і сказав, що ніде не зазначено, що вимагається техпаспорт у випадку, коли ділиться частина житла. Потім я звернулася в іншу нотаріальну контору і там підтвердили слова юриста – технічний паспорт не потрібен! Тобто, розумієте, з мене вимагали непотрібні і дорогі документи. А юрист «Міста Сили» все сказав правильно. Величезна дяка за правильну і вчасну консультацію, – говорить пані Лариса.
До уваги жителів Херсонщини, включно з ВПО, які проживають на деокупованій Херсонщині!
Юристи ГО «Місто Сили» безкоштовно консультують з питань:
– Що робити у разі пошкодження майна внаслідок бойових дій?
– Як отримати компенсацію за зруйноване чи пошкоджене житло?
– Як оформити право власності на житло чи земельну ділянку?
– Що робити, якщо втрачені документи на нерухомість?
– Як вирішити спір щодо меж земельної ділянки із сусідом?
– Які кроки потрібні для оформлення спадщини на нерухомість?
– Які права мають співвласники багатоквартирного будинку?
– Як отримати аліменти на дитину?
– Як оформити опікунство або усиновлення дитини?
– Як захистити права дитини у разі розлучення батьків?
– Як скласти заяву або скаргу до органів влади?
– Що потрібно для виїзду дитини закордон?
Цей перелік питань не є вичерпним, звертайтесь і наші досвідчені юристи вам допоможуть.
Реєстрація на безкоштовну участь у програмі допомоги:
Телефонуйте: +38-095-216-46-11 (Понеділок – П’ятниця з 09:00 до 18:00)
Телеграм бот (Понеділок – П’ятниця з 09:00 до 18:00) https://t.me/ms_pravova_bot
Форма реєстрації через сайт: https://bit.ly/pravova_dopomoga_reg
Електронна скринька: [email protected]
Сильні, бо разом!