Програма «є-Відновлення» стала важливим кроком держави у напрямку допомоги громадянам, чиє житло було пошкоджене або зруйноване внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Вона покликана забезпечити відшкодування збитків. Однак, на практиці власники зруйнованого житла часто зіштовхуються з низкою юридичних і процедурних труднощів, які ускладнюють або унеможливлюють отримання компенсації. У цій статті ми розглянемо п’ять найпоширеніших проблем, що виникають при реалізації права на компенсацію за цією програмою, а також надамо рекомендації щодо шляхів їх подолання.

1. Зруйноване або пошкоджене житло знаходиться на території активних бойових дій
За загальною процедурою для визначення розміру компенсацій та оцінки пошкоджень Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації (далі – Комісія) необхідно фізично прибути до житла та оглянути його.
У разі, коли проведення обстеження об’єкта є неможливим з міркувань безпеки – Комісія має право зупинити розгляд заяви. Однак вже в цьому місяці визначено процедуру дистанційного обстеження зруйнованого житла (за допомогою фото, відео, зйомки із дрона або супутника), яка звільняє Комісії від обов’язкового фізичного обстеження житла (у разі ініціативи з боку Комісії). Вимоги до матеріалів (фото та відео), які будуть прийнятні для Комісії – визначені у постанові КМУ від 7 липня 2025 р. № 815.
2. Зруйноване або пошкоджене житло знаходиться на тимчасово окупованій території
На жаль, це питання досі не вирішено. Законопроєкт № 11161 від 10.04.2024, який, зокрема, дозволив би отримувати компенсацію взамін на відмову прав власності на житло, яке залишилось на ТОТ, – після прийняття Верховною Радою України з 30.12.2024 досі перебуває на підписі у Президента.
3. Житло не внесене до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП) або дані не є «коректними»
Можливість отримувати компенсацію згідно програми «є-Відновлення» напряму залежить від наявності відомостей в ДРРП. У разі відсутності таких відомостей у власника є два шляхи:
-Внесення відомостей до ДРРП державним реєстратором (ЦНАП, деякі нотаріуси) за умови підтвердження відомостей від БТІ за місцезнаходженням майна;
-Визнання права власності у судовому порядку.
Якщо ж дані не є «коректними» (наприклад, зазначення об’єкту як нежитлового в ДРРП) – у разі неможливості виготовлення нового техпаспорту для власника залишається виключно шлях судового оскарження.
4.Відсутність одного із співвласників
Один із співвласників може прийняти Комісію для огляду житла і отримати Акт обстеження житла, однак:
У разі, якщо майно є знищеним – отримання компенсації відбувається самостійно у розмірі компенсації пропорційно до розміру частки, яка належить відповідному співвласнику
У разі, якщо майно є пошкодженим – отримання компенсації відбувається виключно за умови надання письмової згоди усіма співвласниками (через Дію або в паперовій формі, нотаріально засвідченій).
Таким чином, якщо Ви є співвласником – контакти з іншим власником спільного або сумісного майна є критичним для отримання компенсації в деяких випадках.
5.Незгода із результатом роботи Комісії
У разі незгоди зі змістом Акту обстеження житла або отримання рішення про відмову у наданні компенсації у власника є лише 5 робочих днів щоб направити Комісії відповідні заперечення.
Якщо заперечення не будуть враховані/строк на подачу заперечень пропущено без поважних причин – єдиним виходом залишається судове оскарження. Тому якщо Ви маєте інформацію про негативні перспективи Вашого кейсу – слід до цього готуватись заздалегідь, щоб оперативно отримати юридичну допомогу та аналіз документів.
Отримання компенсації за програмою «єВідновлення» нерідко перетворюється на складний юридичний процес, що вимагає від заявників витримки, глибокого розуміння законодавства та злагодженої взаємодії з державними органами.
Якщо у вас виникли питання, пов’язані з отримання компенсації, або інші питання, звертайтесь до юристів ГО «Місто сили» і отримайте кваліфіковану консультацію:
тел. +380952164611
(понеділок – пʼятниця з 09:00 до 18:00).
або ел.пошта: [email protected]
веб-сайт: https://mistosyly.org/pravova/